»V nekaj desetletjih avstrijskih ledenikov ne bo več. Morda je nekaj ostankov na zasenčenih lokacijah – morda na ledeniku Glockner na severovzhodni strani, na nekaterih območjih v dolini Ötztal.«
»V najbolj neugodnih scenarijih bi lahko nekateri ledeniki v morje odvedli toliko ledu, da bi se morska gladina v nekaj desetletjih dvignila za več decimetrov.«
»Glede na zadnje podnebne scenarije, ki so jih pripravili strokovnjaki v letošnjem poletju, obstaja velika verjetnost, da bo res tako. Težko pa je napovedati, ali bo to v nekaj letih ali desetletjih.«
»Da bi se to zgodilo že zdaj, bi morale začeti nastajati snežne zaloge v višjih legah ledenikov, da bi se ledeniki v naslednjih letih stabilizirali ali morda celo povečali. Ti sistemi potrebujejo desetletja in čas je potekel. To pomeni, da se ne da narediti ničesar več.«
»Indija in Kitajska izčrpavata podzemne vire in se hkrati zanašata na rečno vodo, ki v času suše v veliki meri izvira iz ledenikov. To bo delovalo še nekaj desetletij, ker se bodo ledeniki še naprej topili in zagotavljali še večji odtok reke.«
»Balkon je eden od krajev, o katerem se v Avstriji največ govori, a je bil obenem več desetletij tabu.«
»To je nekaj, kar bi nas moralo vse zelo skrbeti.«
»Vzorčimo vodo redno na 10 dni, vzeli smo tudi že vzorce starega snega, v nadaljevanju poletja pa nas čaka še georadarsko merjenje ledenika.«
»Dejstva, da sta zadnja desetletja redilna in talilna doba ledenika enako dolgi, to je polletni – ob začetku meritev je trajala prva osem, druga pa štiri mesece – ter sorazmerno nizka nadmorska višina in lega na skrajnem jugovzhodu Alp, še posebej zaznamujejo krhko ravnovesje njunega obstoja.«
»Septembrski mraz in padavine so vsaj na Kredarici v določeni meri zaščitili tiste preostanke ledu, tako da upam, da bomo morda v naslednjem letu lahko še nadaljevali kakšne zanimive raziskave, preden res v celoti izgineta.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju